Diyetisyen Işın Sayın (0212 234 06 69)
Firma Vitrini
barkod okuyucu

Barkod Okuyucular

Buradasınız : Anasayfa>> Makaleler >>Barkod Okuyucular>>

Barkod okuyucu, hızlılık, kolaylık, veri akışını sağlanmasına olanak sağlayan sistemlerdir. Barkod okutulduğu zaman üzerindeki siyah ve beyaz çizgiler okuyucu yardımıyla elektrik sinyaline dönüşür. Okuyucunun kullanmış olduğu sistem veriyi bizlerin anlayabileceği kalitede rakamlara, sayılara çevirir.

Yayılan ışık ve çizgilerin elektrik sinyallerine dönüşüp okuyucuların işleminden geçmesiyle bilgisayar ortamına anlaşılır karakterlere dönüşür. Barkoddaki siyah alanlar ışığı alırken, beyaz boşluk ise de ışığın yansıtılmasını sağlayarak geri gönderir ki bu sayede sinyaller oluşur.

İstanbul barkod okuyucuların kullanılmasını sağlayan arabirimler şunlardır. Klavye, seri port, usb bağlantıları ve radyo frekansları. Radyo frekansları kablosuz olup bulunduğu alan içinde anında okuma yapar ve daha hızlı bir şekilde veriyi bilgisayara aktarabilir.

Barkod yazıcılar, barkod termik ve direkt termik daha hızlı baskı yapabilen cihazlardır ki bunların yanında daha kaliteli ve daha uzun ömürlü olanak sağlamaktadırlar. Değişik marka ve modellerde pek çok yazıcı vardır. Yazıcıların kullanıldığı alana göre kablolu veya kablosuz şekilleri mevcuttur ve etiket kullanılarak baskı alınabilir.

Barkod Okuyucu Çeşitleri,

Barkod lazer ve CCD okuyucular olarak ışık kaynağına göre 2 kısımda incelenebilir.

1- Wand / Kalem okuyucular, çok basit ve çok ucuz okuyuculardandır. Bu tip okuyucularda hareketli bir kısım olmadığı için, kullanan kişi kendisi hareket ettirmelidir. Bu sırada kafada oluşan ışık demeti çeviri yaparak sinyallerin dönüştürülmesini sağlar ve bilgilerin bilgisayara yansımasını sağlar. Performansı düşük olan okuyucunun en kötü dezavantajı ise kullanılması için temas olması gerekmektedir.

2- CCD Okuyucular, sembolü tarayıp veriyi dekoder yardımı ile sinyale çevirerek okuma işlemini gerçekleştirir. Bu okuyucuların kafaları büyük olduğu için geniş çapta ışık yayar. Ama mesafeleri 1-2 cmi geçmezken barkodla yakın temasta olması gereklidir. Gelişmiş CCD okuyucular daha fazla mesafede etkili olabilmektedirler. Basit CCD’ler kafa yapılarından dolayı geniş barkodları okuyamayabiliyorlar. Zebex Alpha 70EC gelişmiş çift tarama motoru sayesinde 40 cm gibi geniş alanda etkili olabilmektedir.

3- Lazer Okuyucular, bu sistemde en orta derece okuyucular arasında yer almaktadır. CCD’ lerden daha pahalı olup çok hızlı , çok performanslı okuma yapısına sahiptirler. Okuyucudan çıkan ince ışık önce barkoda oradan yansıyan ışık geri dönüş yapar ve değişik sistemlere aktarım gerçekleşmiş olur. Bunların yanında hassas bir yapıya sahip olan lazer okuyucuların çok parlak bir ortamda düşük ışık enerjisinden dolayı kullanımı biraz zorlaşabilmektedir. Yine CCD ‘lere göre daha uzak yerlerden okuma işlemini gerçekleştirmektedir.

4- Masaüstü ve çok fonksiyonlu okuyucular, yine lazer okuyucular gibi bu sistemdeki okuma sistemi de ince bir ışık yayarak gerçekleştirilir. Ama bunlarda kullanın sistem biraz daha gelişmiştir. Birden fazla ışık yöntemine sahip olup değişik açı ve yönlerden okuma işlemini yapar. Masaüstü okuyucular 20,24 32 gibi daha çok çizgiye sahip olabilirler. Örnek vermek gerekirse “Zebex Z-6070” 32 çok yönlü lazer teknolojisine sahip okuyucu çift lazer tarama motoruyla çalışmaktadır.

5- Kablosuz barkod okuyucular, lazer ve CCD ‘ lerin kablosuz olanları da mevcuttur ki bunlar yine usb, klavye ve seri olarak alıcıları bağlıdır ve okuyucu kablosuzdur. Genel olarak radyo frekanslı ve bluetooth tarzı okuyuculardır. Bunlarda haberleşme bazlı mesafeler bulunmaktadır. Öyle güçlü okuyucular vardır ki bunlar okuduklarını online olarak alıcıya oradan da bilgisayara gönderme yapabilme kapasitesine sahiptir.

Barkod Okuyucu da Bağlantı Şekilleri Nasıldır?

Barkodlarda usb, seri ve klavye tarzı bağlantılarla bağlanabilmektedir. Bunların yanında eğer çok kolay bir bağlama şekli istiyorsanız, klavye veya usb portuna okuyucu takıp çalıştırabilirsiniz.

Nerelerde Kullanılır?

Barkod okuyucular barkodun bulunduğu her alanda , her yerde kullanılır. Marketlerde ,alışveriş mağazalarında, bakkallarda, ayakkabıcılarda, hastanelerde ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır ki biz sadece en çok kullanıldığı yerleri saydık.

Avantajları Nelerdir?

Barkod okuyucular sayesinde gözden kaçan hataların önüne geçilmek istendiğinde , daha süratli iş yapılması gerektiğinde, daha az maliyetle daha çok hızlı iş yapılması sağlanmak istendiğinde ve bu sistemi kullananlara ise çok fazla hız, kalite ve imkan sunulması gerektiğinde kullanılan en avantajlı sistemdir.

Barkod Okuyucular, 5 / 5 (2 votes)

Makaleler kategorisinde bulunan Barkod Okuyucular sitemize 10.07.15 tarihinde eklenmiş ve 0 kişi tarafından ziyaret edilmiştir