Diyetisyen Işın Sayın (0212 234 06 69)
Firma Vitrini
iskele kurulumu

İskele Kurulumu

Buradasınız : Anasayfa>> Makaleler >>İskele Kurulumu>>

İskele kurulumu, inşaat sektöründeki kazaların büyüğü hatta en tehlikesi eğitimsizlik konusunda oluşan yüksekten düşme kazalarıdır. Bu kazaların bir çoğu ise ne yazık ki kötü bir kurulum sonucunda meydana gelmektedir.

İnşaat işlerinde çalışmaya başlamadan önce güvenlik için çok ama çok kaliteli bir malzemeyle oluşturulmak şartıyla canınızın tehlikeye düşmemesi için iskele kurulmalıdır. Her türlü tedbir alındığından emin olarak hareket edilmelidir.

Aksi takdir de çevirdiğiniz anahtar ölümden başka bir şey değildir. Çalışmaların bir ön izlemesi yapılmalıdır ki iş sırasında oluşabilecek olumsuz hatalara yer verilmesin.  Özellikle iskele kurulumu yapan firmaların kurulum ekibini çok iyi bir şekilde bilinçlendirmelidir.

İskele kurulum firmaları ülkemizde bilinçsizce davranılan bu durumun önüne geçilmesi için bir koreografi  hazırlayıp sunmasında her zaman fayda vardır. İstanbul iskele kurulumu yapan firmalar arasında çok büyük bir paya sahiptir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya üzerindeki inşaat işçilerinin  diğer sektörlerde çalışan işçilere oranla 3 kat daha fazla ölüm ve 2 kat daha fazla yaralanmanın yaşandığı gözler önüne serilmiştir.  Yine yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki inşaat sektöründeki işçilerin çoğunun kazadan etkilenme sebepleri yüksekten düşme kazası olarak belirlenmiştir.

Ülkemizdeki istatistiklerinin göstermesine bakılırsa inşaat kazalarında yılda 1000 kişi hayatını kaybederken ABD’de bu rakam 300 kişi daha fazladır. Bunların büyük bölümü de yüksekten düşme olarak belirlenmiştir.

Kurulum ve söküm aşamasında yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmek için alanında uzman kişiler tarafından tamamlanarak aynı zamanda toplumsal ve kişisel sorunlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Kurulum aşamasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

  • Denge de olup olmadığı kontrol edilerek yanal deplasman yapıp yapmadığı konusunda emin olmalıyız.
  • Korkulukların ve süpürgeliklerin yeterince bulunduğundan emin olunmalıdır.
  • Ağ sistemi oluşturularak denenmelidir.
  • Yerden yukarıya kadar ki alanın iyi belirlenmesi gerekiyor.
  • Döşeme kısmında her türlü ihtimale karşı delik veya açıklık olunmadığından emin olunmalıdır.
  • Bağlamada kullanılan elemanların sağlamlığı kontrol edilmelidir.
  • Kullanılacak olan merdiveninde eğim ve boyasına da bakılmalıdır.
  • İş makinelerine karşı emniyetinde kontrol altına alınmış olması gerekmektedir.

İskele kurulumu konusunda yapılacak her türlü gözlem, anket ve verilen bilgilerin her zaman kazalardan korunma konusunda faydası olacaktır.

İskele Kurulumu, 5 / 5 (4 votes)

Makaleler kategorisinde bulunan İskele Kurulumu sitemize 13.07.15 tarihinde eklenmiş ve 1 kişi tarafından ziyaret edilmiştir